Wnętrze w stylu toskańskim

styl toskańskiOsoby, które kochają Włochy, uwielbiają książki Frances Mayes, Małgorzaty Matyaszczyk oraz Marleny de Blasi nie muszą już ubolewać nad tym, że przez większą część roku znajdują się tak daleko od nich. Włoskie klimaty mogą pojawić się w każdym polskim domu, a przeniesienie ich do niego nie jest wcale skomplikowanym zadaniem. Na pierwszy plan wysuwają się ściany domu lub mieszkania, idealne w ich przypadku są zaś ciepłe kolory ziemi. Odcienie żółci, czerwieni, pomarańczy i ochry prezentują się znakomicie zwłaszcza, jeśli kontrastuje z nimi ciemny brąz i oliwkowa zieleń. Jeśli takie rozwiązanie nie wydaje się nam wystarczające, możemy również pomyśleć o dodatkowych elementach ozdobnych. Jednym z nich jest bez wątpienia ozdobny tynk o chropowatej teksturze, jest on bowiem charakterystyczny dla wielu włoskich domów. styl toskański w kuchni

Tworząc wnętrze w stylu toskańskim nie można zapominać również o podłogach. Tu sprawdza się terakota utrzymana w ciepłych barwach, dobrym pomysłem są jednak również kamienne płytki. Warto pamiętać i o tym, że Włosi nie stronią od dekoracyjnych detali, jeśli więc dysponujemy pamiątkami przywiezionymi z włoskich wakacji, nie warto ukrywać ich przed oczyma domowników i gości. Szczególnie mile widziane są wazoniki i koszyczki, a także stylizowane ramki do zdjęć. Ściany to znakomita przestrzeń dla obrazów. Tu ciekawym rozwiązaniem jest widok włoskiej winnicy, dobrym pomysłem jest jednak również pole słoneczników. Nic nie stoi też na przeszkodzie temu, aby jedną ze ścian ozdobić fototapetą z krajobrazem wprost z Toskanii, znakomity efekt przynosi jednak również fototapeta ze zdjęciem pochodzącym z ostatniej podróży do Włoch.

Włoskie wnętrze to również kuchnia. Tu sprawdzają się meble utrzymane w stylu rustykalnym z poprzecieranymi frontami, mile widziane są przy tym otwarte półki nawet, jeśli pojawiają się w naprawdę dużej liczbie. Znakomicie prezentują się na nich włoskie przyprawy, a także doniczki z bazylią, rozmarynem oraz tymiankiem. Całości dopełnią mosiężne garnki i rondle oraz warkocze czosnku i papryczek na ścianach.

Opublikował

Seweryn Wachowicz

Projektant wnętrz z długoletnim doświadczeniem