Styl marynistyczny w mieszkaniu

Styl marynistyczny we wnętrzuMieszkanie utrzymane w stylu marynarskim ma przynajmniej kilka zalet, których nie da się zakwestionować. Jest to rozwiązanie nieocenione przede wszystkim dlatego, że pozwala przez cały rok czuć się tak, jak podczas wakacji nad morzem. Mamy do czynienia ze stylem niezwykle urokliwym, gdy bowiem otaczają nas odcienie niebieskiego, bielone meble, tkaniny w pasy, a także modele statków i muszle, złudzenie, że już za moment znajdziemy się wśród morskich fal, jest wyjątkowo silne. Przygotowanie salonu w stylu marynistycznym najlepiej rozpocząć od ścian, na których znakomicie sprawdzają się nie tylko tapety, ale również obrazy o tematyce morskiej. Ciekawym rozwiązaniem jest również stara mapa, a nawet wiosło, każdy z tych elementów będzie bowiem podkreślał, że morze jest bliżej niż myślimy.

Sam styl marynistyczny początkowo był obecny wyłącznie w domkach letniskowych i rybackich chatach, był jednak rozpowszechniony w wieku częściach świata. Zachwycał przede wszystkim wdziękiem i prostotą, z czasem okazało się wiec, że nadmorski klimat wydaje się atrakcyjny także z perspektywy mieszkańców miast. Ci ostatni nie mieli zresztą nic przeciwko temu, aby towarzyszył im przez cały czas. Zainteresowanie właścicieli domów i mieszkań zainspirowało z kolei projektantów, nie minęło więc wiele czasu, a w sprzedaży pojawiły się pierwsze dodatki dekoracyjne zdobione przez morskie motywy, a w dalszej kolejności także tapety i tkaniny w pasy marynarskie i wyjątkowe, stylizowane meble. Szukając wyznaczników stylu marynistycznego wskazujemy przede wszystkim na różne odcienie bieli, w tym zwłaszcza te, które są zestawione z kolorem niebieskim.

wnętrze w stylu marynistycznymNie można jednak zapominać i o tym, że z morzem kojarzą się naturalne odcienie drewna. Wspomniana kolorystyka jest typowa zresztą nie tylko dla ścian, ale również dla mebli. Te ostatnie również mają do spełnienia bardzo ważną rolę, nie może więc nie cieszyć to, że ich wybór jest naprawdę imponujący. Niektóre są bardzo proste, w przypadku innych zaś uwagę przyciągają oryginalne zdobienia, za każdym razem mamy jednak do czynienia z dość surowymi meblami drewnianymi, zazwyczaj malowanymi na biało lub przecieranymi. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zestawiać ze sobą sprzęty stare i nowoczesne, wystarczy że połączy je kolor. Nie trzeba przy tym szukać mebli idealnych, odrapany stół dodaje bowiem stylowi wiarygodności. W stylu marynistycznym duże znaczenie odgrywa również podłoga. Najlepiej, jeśli składa się z szarych lub szarobrązowych desek bez intensywnych barw, które mają rację bytu tylko jako drobne elementy dekoracyjne.

Opublikował

Seweryn Wachowicz

Projektant wnętrz z długoletnim doświadczeniem