Rodzaje grup projektowych

rodzaje projektantów wnętrzRemont czy aranżacja wnętrz jest procesem absorbującym czasowo i finansowo, z pomocą przychodzą nam specjaliści oferujący profesjonalną pomoc w skomponowaniu wymarzonej przestrzeni. Półoficjalnie można wyróżnić cztery grupy, zajmujące się projektowaniem wnętrz.

Pierwsza, najmniej korzystna dla klienta indywidualnego to biura architektoniczne projektujące wnętrza okazjonalnie, zajmując się głównie projektowaniem budynków. Biorąc to pod uwagę, architekci pracujący dla biur architektoniczynych nie mają doświadczenia w aranżacji wnętrz mieszkalnych i użytkowych, a przeglądając przykładowe projekty domów, łatwo o wniosek, iż projektanci nie przywiązują uwagi do ergonomii i funkcjonalności urządzanych pomieszczeń. Mimo, że z zewnątrz budynek przentuje się dość gustownie, to układ wnętrza jest nieprzemyślany i mało praktyczny. Oczywiście poziom oferowanych usług biur projektowych jest bardzo różny, jednak cena projektów jest stosunkowo wysoka i często nie przekłada się na efekt końcowy projektu. Kolejną grupą są osoby zatrudnione przez wykonawców np. producentów mebli kuchennych, sprzedawców glazury czy też firm budowlanych. Niebywałą zaletą korzystania z takiej oferty jest bardzo niski kosz projektu, który jest bezpośrednio wliczony w cenę zakupionych materiałów. Takie aranżacje projektowane są przez absolewntów architektury wnętrz. Ogromną wadą tego jest to, że są to powrzechne aranżacje bez indywidualnego podejścia do potrzeb zleceniodawcy. A ponadto, taki projekt będzie odnosił się do zaledwie jednego pomieszczenia, co może zaburzyć harmonie całego mieszkania.

wybór projektanta wnętrzTrzecią grupę stanowią indywidualni samozwańczy projektanci, często absolwenci architektury, wyższych szkół plastycznych czy kursów. Koszt kompleksowego projektu jest niski, jednak przekłada się na jego jakość oraz terminowość, przez wzgląd na to, że są to ludzie z minimalnym doświadczeniem. Wiąże się z tym ryzyko. Mianowicie mimo, iż zaoszczędzimy na samym projekcie jego wykonanie może kosztować nas zdecydowanie więcej przez niekompetencje architekta, który nie potrafi zastostować podstawowych zasad ergonomii. Ostatnią grupą są biura projektowe specjalizujące się tylko i wyłącznie aranżacją wnętrz. Ich oferta wydaje się być najbardziej korzystna dla indywidualnego klienta, ponieważ architekt bazując na osiągniętej już wiedzy i doświadczeniu, skomonować wnętrze dostosowane do jego potrzeb. Cena usług specjalistycznych biur nie jest niska, jednak przekłada się na zadowolenie zleceniodawcy.

Opublikował

Żaneta Tokarska

Pasjonatka wnętrz, blogerka