Kolor we wnętrzu i jego znaczenie

kolory we wnętrzachNie od dziś wiadomo, że barwy nie pozostają bez wpływu na ludzką psychikę wywołując określone reakcje i zachowania. Już od jakiegoś czasu staramy się to zresztą wykorzystać właściwe komponowanie zestawów barwnych przyczynia się bowiem do tego, że wnętrza mogą odpowiadać charakterowi ich właścicieli. Jedną z najbardziej pozytywnych barw jest z pewnością pomarańcz, który kojarzy się przede wszystkim z ciepłem i wygodą. Te jego właściwości przyczyniają się do tego, że ułatwia uwolnienie się od złych emocji, nie bez znaczenia jest zaś i to, że mamy do czynienia z barwą, która pobudza umysł do działania.

Okazuje się zresztą, że pomarańcz może wpływać również na naszą fizjologię, powoduje bowiem, że szybciej wydzielają się soki trawienne, a osoby, które przebywają w intensywnie pomarańczowym otoczeniu, szybciej zaczynają odczuwać głód. Mamy zatem do czynienia z kolorystyką, która idealnie sprawdza się w jadalni i kuchni, jest przy tym mile widziana w salach restauracyjnych. Innym ciekawym kolorem, który nie pozostaje bez wpływu na ludzką psychikę jest fiolet. Szczególnie wysoko cenione są jego właściwości wyciszające, zalecany jest więc zwłaszcza osobom, które mają problemy z zaburzeniami nerwowymi. Niestety, jego nadmiar ma też pewne skutki uboczne, nadmierne uspokojenie nie jest bowiem mile widziane, gdy mamy do czynienia z nastawieniem na twórcze myślenie. Fiolet jest rzadko stosowany jako barwa dominująca, często odwołujemy się do niego jednak, gdy chcemy łączyć go z innymi kolorami.

jak dobrać kolory do wnętrzaOsoby, które interesują się kolorystyką wnętrz i jej wpływem na mieszkańców często wskazują też na zieleń, która jako barwa natury ma właściwości uspokajające. Jej obecność niesie nie tylko spokój, ale także uczucie zrelaksowania, nie stroni się od niej przy tym i wtedy, gdy zmaga się z problemem zranienia emocjonalnego. Co ciekawe, zieleń ma pewien wpływ na korzystne zmiany fizjologiczne ludzkiego organizmu, jest więc wysoko ceniona między innymi dlatego, że zmniejsza napięcie mięśni i przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi. Z kolei brązowy jest kolorem ziemi, daje więc poczucie pewności łagodząc przeświadczenie o barku poczucia bezpieczeństwa. Niestety, wzmaga też skłonność do ukrywania przed innymi emocji, jakie nami targają i zamykania się w sobie. Jak widać, nie ma kolorów, które sprawdzałyby się idealnie bez względu na okoliczności, warto więc dołożyć starań, aby były one dopasowane do funkcji pomieszczenia w jakiej się pojawiają. Ne bez znaczenia przy ich wyborze są również cechy naszej własnej osobowości.

Opublikował

Seweryn Wachowicz

Projektant wnętrz z długoletnim doświadczeniem