Jakiego projektanta wnętrz wybrać?

Urządzając dom lub mieszkanie wiewybór projektanta wnętrzle zastanawia się czy skorzystać z usług projektanta wnętrz, czy lepiej zrobić to na własną rękę. Czy planując samemu wnętrza domu osiągniemy efekt, na jakim nam zależało? Komu potrzebny jest projektant wnętrz? Współpraca z projektantem to rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć indywidualne i dobrze urządzone wnętrza, które nie będą jedynie odwzorowaniem aktualnej mody. Liczymy wówczas, że projektant zaprezentuje swoją autorską kreację bazującą na naszych potrzebach i oczekiwaniach. Dobra propozycja to projekt ponadczasowy uwzględniający styl życia wszystkich domowników.

Jak wybrać? Przy budowie lub remoncie domu wybór projektanta wnętrz jest kluczowy, dlatego przed podjęciem decyzji warto przejrzeć portfolio jego realizacji. Większość architektów prezentuje na stronach www zdjęcia zaprojektowanych domów i mieszkań. To pozwala nam poznać styl projektanta i odpowiednio wybrać. Przed rozpoczęciem przygotowania projektu przedstawmy oczekiwania i budżet. Kluczowe jest zaufanie, ponieważ projektant zaproponuje rozwiązania wykraczające poza nasze pomysły. Uzyskamy dobry projekt pod warunkiem, że mu zaufamy. Jakie korzyści uzyskamy? Architekci mają dużą wiedzę branżową i na bieżąco przyswajają wszelkie nowości. Dodatkowo są dobrze zorientowani w cenach, iż znają jakość elementów wystroju wnętrza takich jak meble, ceramika czy farby. Dzięki temu mogą zaproponować optymalne dla nas rozwiązana. My zaoszczędzimy czas i będziemy mieć gwarancję, że wykorzystane produkty nabyte zostały po dobrych cenach. Dodatkowo projektant wnętrz ma sprawdzonych podwykonawców. Unikniemy wówczas ryzyka związanego z wyborem nieznanej firmy. Architekt weźmie także na siebie nadzór i będzie czuwał, aby efekt prac był zgodny z projektem.

kogo do projektowania wnętrzKoszty wbrew pozorom nie są to duże pieniądze. Biorąc pod uwagę koszty mieszkań, nowe rozwiązania technologiczne, materiały wykończeniowe, meble, artykuły dekoracyjne, wydatek na zatrudnienie projektanta spowoduje wzrost kosztów całego remontu o około 5-10 procent. Gdy dodamy do tego fakt, że uznany architekt zaoferuje swoim klientom nawet kilkunastoprocentowe zniżki w salonach wyposażenia wnętrz i u firm remontowych, to może okazać się, że taki krok pozwoli nam nawet zaoszczędzić. Decydując się na projektanta uwzględnijmy też czas, który zaoszczędzimy na wizytach w sklepach, rozterki związane z dokonywaniem wyboru, nerwy, które stracimy przy „fachowcach” oraz brak pewności, że prace remontowe zostały zrobione prawidłowo. W przypadku sprzedaży Pamiętajmy także, że wnętrza urządzone przez projektantów są funkcjonalniejsze i odznaczają się lepszą estetyką. Dzięki temu uzyskują lepsze ceny na rynku nieruchomości.

Opublikował

Kaja Lasocka

Architekt, dekorator, uczestniczka międzynarodowych konferencji