Jak znaleźć dobrego projektanta wnętrz?

projektowanie wnętrzKorzystanie z usług biura projektowego lub samodzielnego projektanta wnętrz cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że w zdecydowanej większości przypadków nie jesteśmy zdecydowani, jak powinien dokładnie wyglądać nasz dom, liczymy więc na to, że wykonawca doradzi nam tak w zakresie detali, jak i doboru materiałów. Nie zawsze potrafimy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jak wybrać naprawdę dobrego projektanta i nie dać się zwieść amatorom. Warto więc zastanowić się nad tym, jakie czynniki brak pod uwagę w pierwszej kolejności.

Liczba ofert odnoszących się tak do dekoracji, jak i aranżacji wnętrz nie jest wcale mała, pierwszy dylemat, przed jakim stajemy związany jest więc z tym, czy skorzystać z pomocy samodzielnego wykonawcy, czy też zaufać ofercie wyspecjalizowanego biura. Tak w jednym, jak i w drugim przypadku musimy mieć świadomość tego, że mamy do czynienia z rozwiązaniem, które posiada nie tylko zalety, ale także kilka wad. Na pierwszy plan niezmiennie wysuwa się przy tym zarówno cena, jak i jakość oferowanych usług. Okazuje się przy tym, że przesada nie jest dobra bez względu na to, w którą stronę zmierza odchylenie. Cięcie kosztów często oznacza gorsze wykonanie, z drugiej strony jednak nie każdy samodzielny wykonawca jest osobą niestaranną i pozbawioną doświadczenia. Jeśli zależy nam na tym, aby unikać błędów, wyborowi projektanta powinniśmy poświęcić nieco więcej czasu niż mogłoby się to wydawać konieczne. Jednym z najważniejszych zadań wydaje się w tym kontekście analiza katalogów ofert przygotowanych przez biura projektowe. Czasem okazuje się, że już w ich gąszczu znajdziemy tą jedyną. Warto też pamiętać, że nie trzeba wcale skupiać się na ofertach biur, ciekawe rozwiązania proponują bowiem również byli studenci i absolwenci ASP zajmujący się aranżacją wnętrz.

komu zlecić projektowanie wnętrzJeśli nie mamy pewności, jak oceniać niezależnych wykonawców, przeanalizujmy opinie na ich temat pojawiające się na niezależnych forach. Zawsze mogą być one traktowane jak naprawdę dobre wskazówki. Wskazane jest również pamiętanie o tym, jak duże znaczenie ma rozmowa z osobą, z którą chcemy zainaugurować współpracę, w czasie jej trwania można bowiem przekonać się o tym, czy jej propozycje i nasza wizja pokrywają się choćby częściowo. Nie bez znaczenia jest też umowa, jaką podpisuje się z osobą odpowiedzialną za wystrój wnętrza, jeśli więc chcemy unikać nieprzyjemnych niespodzianek, nie powinniśmy ignorować nawet jej drobnych i pozornie mało istotnych szczegółów. Na szczególną uwagę zasługują te jej punkty, które mówią o karach za niedopełnienie warunków porozumienia przez każdą ze stron.

Opublikował

Żaneta Tokarska

Pasjonatka wnętrz, blogerka