Jak wpływają na nas kolory wnętrz?

kolory we wnętrzachJuż od pewnego czasu zwraca się uwagę na to, że barwy nie tylko wpływają na ludzka psychikę, ale także wywołują określone reakcje i zachowania. To właśnie dlatego umiejętność komponowania we właściwy sposób zestawów barwnych przyczynia się do tego, że możliwe jest dostosowanie wnętrz do charakterów osób, które w nich przebywają. Wśród kolorów, których trudno unikać jedno z najważniejszych miejsc zajmuje czerwień znana między innymi z tego, że przyczynia się do pozytywnego myślenia. To właśnie ten kolor oznacza życie, nie mylą się przy tym osoby, które kojarzą go ze wzrostem motywacji.

Czerwień to także ciepły i przytulny klimat wnętrz, choć w zdecydowanej większości przypadków intensywność tej barwy przyczynia się do tego, że nie stosuje się jej w czystej postaci. Bardzo silne pobudzenie tylko w teorii jest twórcze, w praktyce bowiem szybko zmienia się najpierw w zmęczenie, a potem w wyczerpanie. Osoby, które przebywają w pomieszczeniu nasyconym czerwienią obserwują także pewne specyficzne zachowania typowe dla swojego organizmu. Częściej mrugają powiekami, niejednokrotnie następuje przy tym również wzrost ciśnienia krwi. Czerwony, nie bez przyczyny, łączony jest też z życiem seksualnym człowieka. Gdy jednak wprowadzamy go do sypialni, powinniśmy pomyśleć przede wszystkim o różowych odcieniach. Zbyt intensywna czerwień może powodować trudności z zasypianiem.

jak dobrać kolor do wnętrzaJeśli szukamy barwy, która kojarzy się z optymizmem oraz radością, żółty z pewnością spełni nasze oczekiwania. To kolor słońca, nie dziwi więc to, że jego obecność skutecznie poprawia nastrój. Okazuje się jednak, że żółty może mieć na nas i bardziej praktyczny wpływ, jest to bowiem jeden z tych kolorów, które pobudzają zdolności organizacyjne, poprawiają koncentrację, kojarzenie i zapamiętywanie. A co w sytuacji, w której liczymy przede wszystkim na uspokojenie? W takim przypadku do gustu powinien przypaść nam kolor niebieski łagodzący napięcia w sytuacjach stresowych. To barwa, która sprawdza się idealnie, gdy chcemy rozwijać się duchowo, jej atutem jest zaś i to, że poprawia kreatywność. Jest przydatna i wtedy, gdy chcemy obniżyć ciśnienie krwi i złagodzić dolegliwości przeciwbólowe. Najczęściej pojawia się w tych pomieszczeniach, które kojarzą się z relaksem i odpoczynkiem, jest przy tym mile widziana w sypialniach, kuchniach i łazienkach.

Opublikował

Seweryn Wachowicz

Projektant wnętrz z długoletnim doświadczeniem